Trasa 28

Trasa Mikołów – Jaworzno

Boże Dary – Droga Zielona koło Murcek – ośrodek wypoczynkowy „Wesoła Fala” – Morgi – Brzezinka – Wysoki Brzeg – elektrownia Jaworzno III – droga do zalewu Łęg – zalew Podłęże – Pszczelnik – Os. kościuszki – Śródmieście

Zobacz trase w GoogleMaps

Stanowi fragment trasy Łaziska
Górne – Mikołów – Katowice-Podlesie – Mysłowice-Brzezinka – Jaworzno.

Połączenie z siecią szlaków rowerowych na Górnym Śląsku.

Szlak ma swój początek przy węźle szlaków przy Urzędzie Miasta (ul. Grunwaldzka). Jedziemy stąd w kierunku północno-zachodnim w stronę hali widowiskowo-sportowej (7), by zaraz skręcić w lewo w ul. Matejki.

Po lewej mijamy Szkołę Podstawową nr 1 z pamiątkową tablicą (16), a następnie skręcamy w prawo w ul. Rzemieślniczą.  Po dojechaniu do ul. Chopina po prawej stronie ujrzymy Galerię Galena oraz jaworznickie planty – teren po zlikwidowanej w 2000 r. Kopalni Jaworzno Ruch II Kościuszko.

Skręcamy w lewo w ul. Chopina i jedziemy prosto do Trasy Śródmiejskiej. Po prawej stronie mijamy zrekultywowaną hałdę po Kopalni Kościuszko-Nowa, później Jaworzno Ruch II Ko-ściuszko. Trasę Śródmiejską przekraczamy korzystając ze specjalnej estakady i zaraz skręcamy w ul. Szelonka, a następnie w prawo w żwirową ul. Żywiczną.

Przejeżdżamy ul. Piaskową i jedziemy za zabudowaniami wzdłuż ściany lasu i stadionu sportowego aż do ul. Moniuszki, którą przecinamy prostopadle i wjeżdżamy na drogę gruntową do lasu.

Ul. Moniuszki w prawo możemy dojechać do jaworznickiego kirkutu i kościoła p.w. św. Barbary (20), a jadąc w lewo – do leśniczówki i grupy pomników przyrody (23).

W lesie spotykamy czerwony szlak (trasa nr 479), skręcamy w lewo i wspólnie kierujemy się lasem w kierunku zachodnim. Wyjeżdżamy z lasu, przejeżdżamy ul. Moniuszki, skręcamy ostro w lewo i jedziemy ścieżką równolegle do prowadzonego na powierzchni terenu ciepłociągu i ul. Moniuszki. Po dojechaniu do skrzyżowania skręcamy w prawo, a szlak czerwony biegnie dalej prosto do Jelenia.

Jedziemy po płytach betonowych 250 m, a potem dobrą leśną drogą przez las (mapa 5) do zalewiska pogórniczego w kompleksie leśnym „Podłęże” (101). Nasza trasa pokrywa się tutaj ze ścieżką edukacyjną na terenie kompleksu leśnego wokół Elektrowni Jaworzno III. W przygotowanym miejscu postojowym możemy odpocząć, a także podglądać zachowanie licznych ptaków pływających i przyglądać się miłośnikom wędkowania.

 

Przystanek Łęg Zalane

 

Szlak nr 472 – droga okrężna wokół Jaworzna

Jedziemy dalej prosto i napotykamy czarno znakowany szlak (trasa nr 472). Skręcamy w prawo i razem z czarnymi znakami jedziemy drogą żwirową w kierunku widocznej Elektrowni Jaworzno III. Po drodze znaki czarne odbijają w kierunku Zalewu Łęg (100), miejsce odpoczynkowe, koło którego znajduje się niestety zdewastowany (zerwana tablica z napisem) pomnik-głaz postawiony w miejscu bunkra partyzantów Armii Ludowej z II wojny światowej, i wracają ponownie do szlaku niebieskiego.

Dojeżdżamy do ul. Promiennej, którą jedziemy aż do ul. Wojska Polskiego, mając po prawej stronie Elektrownię Jaworzno III z 300-metrowym kominem i trzema 120-metrowymi chłodniami. Tutaj spotykamy żółty szlak (trasa nr 476), zaś szlak czarny skręca w prawo. Nasza trasa skręca w lewo i razem z żółtymi znakami prowadzi ul. Wojska Polskiego w kierunku Mysłowic. Po przejechaniu torów kolejowych i lekkim podjeździe, szlak żółty odchodzi w prawo ul. Mysłowicką w kierunku Trójkąta Trzech Cesarzy, my natomiast jedziemy dalej i w osiedlu Wysoki Brzeg przekraczamy rzekę Przemszę, wjeżdżając na teren Mysłowic.

Przekraczamy tym samym istniejącą tu od XVI wieku granicę między Śląskiem a Małopolską. Dalej szlak prowadzi nad autostradą A4 do Brzezinki, gdzie łączy się z zielonym szlakiem (trasa nr 7).

Jest to doskonałe połączenie z siecią szlaków rowerowych na Górnym Śląsku.

Ten wpis został opublikowany wUncategorized

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *